Цікаві факти з життя німецького композитора Йоганнеса Брамса

 Цікаві факти з життя німецького композитора 

Йоганнеса Брамса

Йоганнес Брамс - знаменитий німецький композитор, диригент, піаніст.

Його можна поставити в один ряд з такими великими композиторами як Людвіг Ван Бетховен і Йоганн Себастьян Бах.

За своє життя Йоганнес Брамс домігся дійсно багато чого. Він по праву вважається одним з найвидніших композиторів епохи романтизму.

Сучасники Брамса сприймали композитора і як прихильника традиційних цінностей, і як новатора. У структурі його музики були присутні риси, які вказували на спадкоємність з творіннями Бетховена і Баха.


                                                                БАТЬКИ БРАМСА

Йоганнес Брамс народився в Гамбурзі, в одному з найбільш бідних кварталів в сім’ї музиканта і домогосподарки, 7 травня 1833 року.

Саме його батько став першим учителем музики для свого сина, так як музичний талант у хлопчика проявився в рано, в 7 років. Вже тоді Йоганнес за допомогою батька освоїв кілька духових і струнних інструментів.

                                                    ЙОГАННЕС БРАМС В ЮНОСТІ

У 1842 році батько направив дитину до піаніста, який був за сумісництвом його другом. Отто Коссель навчав хлопчика грі на фортепіано.

У свого піклувальника хлопчик освоює основи композиції і гру на фортепіано. Заняття не проходять даром, юне обдарування в 10 років починає виступати на концертах, причому публіка зустрічала талановитого юнака дуже тепло. А вже в 1845 році Йоганнс складає свій перший музичний твір - сонату fis-moll.

Майбутній композитор розвивав здатність відчувати сутність музики. Через 3 роки навчання Йоганнес виступає на публіці з першим сольним концертом на фортепіано, тоді йому було всього 14 років. Він представив слухачам фортепіанний концерт Моцарта. По його завершенні оплески не вщухали ще довго.

Отто Коссель переживав за здоров’я свого талановитого учня, а тому, незважаючи на вигідну пропозицію про гастролі в Америці, чоловік наполіг на тому, щоб відмовитися від них. Замість цього вони удвох попрямували до Едварда Марксена.

На той час це був найкращий вчитель музики в Гамбурзі. Він був вражений грою юнака, а тому запропонував безкоштовне навчання. Так як сім’я Брамса відчувала в той період тяжке становище, тому погодилася на це.

Також молодий чоловік захоплювався літературою і філософією, що призвело до його самотності, адже знайомі з Гамбурга в основному не блищали знаннями. Не дивно, що одного разу Брамс вирішив виїхати з міста.

У 1849 році Йоганнес, який на той час вже написав багато творів успішно гастролював. Фірма Cranz отримує права на видання його творів. Вони починають випускати нотні партії юного композитора. Брамс підписується псевдонімом G. W. Marks, який він починає використовувати з 1851 року. Цим ім’ям Йоганнес підписав свої композиції “Скерцо ор.4” та пісні “повернення на батьківщину”, які згодом він знищив.

Надалі Брамс знайомиться з дивовижними особистостями, що представляють музику в той час. Один за іншим в його житті з’явилися: скрипаль з Угорщини Едуард Ремені; Ференц Ліст; Роберт Шуман. Кожен з них зіграв свою важливу роль у становленні Брамса як музиканта і композитора.

 У 1853 році за рекомендацією знайомого Йоганнес поїхав до Дюссельдорфа. Там він вперше почув Роберта Шумана, гра якого потрясла його до глибини душі. Він запропонував у відповідь зіграти перед ним кілька своїх творів. З цих самих пір в будинку нового друга він став бажаним гостем. Дружина Роберта Клара була його однодумницею. Було б справедливо зауважити, що вони грали роль творчої пари.

Молодий композитор 2 тижні спілкувався з ними, і протягом усього цього часу Шуман робив все, щоб підтримати нового друга. Він розповідав про нього у вищих музичних колах, щоб про молоде дарування дізналося якомога більше людей.

Минуло кілька місяців, і Брамс вирішив повернутися в рідний Гамбург. Він активно допомагав батькам і одночасно розширював коло знайомих. У цей період він зустрів Ханса фон Бюлова. Він мав репутацію шанованого диригента і піаніста. Навесні 1854 року він виконав на публіці один з творів Брамса.

Влітку 1856 року Шуман, який довгий час хворів на психічне захворювання, помер. Саме в цей період Брамс почав працювати над “німецьким реквіємом”. Він вклав у нього всі свої переживання з приводу відходу друга, якого він глибоко поважав.

Брамс дуже хотів залишитися в рідному місті, отримати там хорошу роботу і залишитися там назавжди. Але йому так нічого вигідного і не запропонували. З цієї причини в 1862 році Йоганнес поїхав до Відня, сподіваючись підкорити своїми музичними талантами австрійську столицю. Дійсно, тут його чекало загальне визнання. Але, незважаючи на це, він продовжував мріяти про продовження кар’єри в Гамбурзі.

У 1865 році Брамс дізнався про те, що не стало його матері. Він насилу пережив цю втрату. І знову, як це і годиться творчій людині, він перевів свої емоції на мову нот. Він вирішив закінчити “німецький реквієм”, який перетворився на окреме явище європейської класичної музики.

У 1868 році, на Великдень, він вперше зіграв цей твір з приголомшуючим успіхом. Сталося це прямо перед головним собором в Бремені.

У 1869 році Брамс був підданий жорсткій критиці. Стали з’являтися повідомлення в пресі з невтішними відгуками про нього. Це сталося багато в чому завдяки старанням заздрісного Вагнера. Йоганнес колись зіпсував стосунки з ним.

Також Брамс був дуже вимогливий до себе і своєї творчості. Йому не подобалися твори, написані в ранній період, а тому він знищив багато з них.

У 1871 році Брамс орендував апартаменти у Відні. Надалі він постійно проживав саме тут. З кожним роком композитор ставав все більш егоцентричним, що накладало відбиток на його відносини з людьми.

Він їх помітно відштовхував. Йому вдалося зіпсувати стосунки з багатьма знайомими, в тому числі зі старими. Йоахім, який колись запросив його в Дюссельдорф на доленосну зустріч, вчинив аналогічним чином. Коли він запідозрив у зраді свою дружину, музикант заступився за неї, що той сприйняв за образу.

У Брамса був дуже слабкий зір. Однак, він ніколи не носив окулярів, заявляючи, що все, що йому потрібно, він бачить, а те, що вислизає від його погляду, не варто того, щоб це розглядати.

Творчість Йоганнеса Брамса дуже багатогранна, він встиг попрацювати майже у всіх музичних жанрах. Протягом життя Брамс створив понад вісімдесят творів різного формату.

Але Йоганнес Брамс так і не склав жодної опери, хоча був генієм практично в усі інших жанрах. Але особливе визнання йому принесла його симфонія.

Його музику можна назвати самобутньою і самостійною. У Брамса був свій власний стиль, оригінальність його творів не дає її сплутати ні з одним композитором.

Влітку Йоганнесу подобалося відвідувати курортні міста. Він любив їх за цілюще повітря, а також за численні місця для пошуку натхнення. Взимку він перебував у Відні, даючи концерти в ролі диригента або виконавця.

Особисте життя цього знаменитого музичного генія не склалася. Брамс не знайшов сімейного щастя ні з однією жінкою. Він ніколи не перебував у шлюбі, хоча ніжні почуття відчував не один раз. Його багаторічна прихильність до Клари Шуман, яка була старша за нього на 13 років, так і закінчилася нічим.

У 1859 році він заручився зі співачкою Агатою фон Зібольт, яка була дочкою професора з Університету. У молодої аристократки був чудовий голос і чарівна зовнішність. Але невдоволення Клари Шуман, і плітки, які розросталися навколо них, спровокували розрив заручин. Брамс був розчавлений, і він пише свій знаменитий твір “струнний секстет “соль мінор”. Всі інші його захоплення прекрасною статтю були швидкоплинні, нічого не значущі для Йоганнеса.

У 1890-х роках великий композитор перебував на піку слави. Його твори стали популярні. Але знайомство з Йоганном Штраусом народжує в ньому невпевненість і у нього виникає бажання припинити складати музику, він починає знову виступати як піаніст і диригент.

Але, напевно, талант до письменництва домінує над його бажаннями. Брамс знову пише музику, складає тріо і сонати для кларнета і ще багато фортепіанних п’єс.

У 1896 році Брамс захворює жовтяницею. Ця хвороба спровокувала пухлину, яка утворилася на печінці. А незабаром був вражений і весь організм. Хворий Йоганнес продовжував писати музику і виступати на концертах. Він виконує свої фортепіанні твори, і диригує оркестром, практично до самої смерті.

 

                                                         БУДИНОК-МУЗЕЙ БРАМСА

Свої останні дні життя він проводить у себе вдома у Відні. 3 квітня 1897 Йоганнес Брамс у віці 63 років, помер від раку печінки. Поховали великого композитора на австрійському кладовищі Wiener Zentralfriedhof.

Після своєї смерті Брамс залишив любителям музики безсмертні партитури. У день, коли його ховали, на всіх кораблях в порту Гамбурга були спущені прапори.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Всесвітній день журавля

«Зниклі птахи та тварини України»

4 найпопулярніші квітки осені