Всесвітній день морських черепах

 


Незвичайне свято зародилося у 2000 році з ініціативи Американського товариства порятунку черепах (American Tortoise Rescue). Ця організація була заснована ентузіастами у 1990 році в Малібу (штат Каліфорнія, США) для збереження популяції черепах, що живуть на околиці міста. Дата для проведення свята вибрана не випадково. У цей день в 1909 році народився американський еколог, захисник природи і великий фахівець з морських черепах - Арчі Карр. Його зусилля щодо захисту морських черепах і місць їх розмноження привели в 1975 році до створення національного парку Тортугеро в Коста-Ріці. Книга «Навітряна дорога» (The Windward Road), видана в 1956 році, звернула увагу на загрозу морським черепахам і привела до створення організації з охорони морських черепах, яка спочатку діяла в Коста-Ріці, а потім поширила свою діяльність в Карибському басейні.

 Сьогодні в світі відомо сім видів морських черепах і шість з них знаходяться під загрозою зникнення. Ці істоти, по-своєму прекрасні. Морські черепахи незграбні на суші, але витончено ковзають в воді за допомогою ластообразних передніх кінцівок і обтічного панцира. Морські черепахи в період активності часто спливають на поверхню, щоб подихати. При зниженому метаболізмі, під час відпочинку деякі види можуть залишатися під водою кілька годин.

Метою свята стало залучення уваги громадськості до проблеми загибелі великої кількості черепах через сусідство з людьми. У цей день у всіх місцях проживання черепах проводяться акції, під час яких добровольці рятують тварин, майструючи для них переходи під жвавими шосе в місцях міграції або в інших небезпечних місцях. Також учасники акцій добиваються для морських берегів, де морські черепахи відкладають яйця, статусу охоронюваних законом територій.

У дорослих морських черепах є кілька природних ворогів, в основному це великі акули. Риби, собаки, птахи, єноти, краби та інші хижаки полюють на яйця і маленьких черепашок. Стихійні лиха також можуть серйозно вплинути на виживання морських черепах. Наприклад, в 2004 році більше половини гнізд черепах на узбережжі Флориди були змиті ураганами. Популяції морських черепах можуть постраждати також через різкі похолодання.

 

Безсумнівно, найбільшою загрозою для морських черепах є діяльність людей. Через сміття, штучне освітлення і нічну активність людей на пляжі самки бувають змушені повернутися в море, не відклавши яйця. Деякі морські черепахи вмирають, проковтнувши пластикове сміття, яке вони приймають за їстівних медуз.

 

В останні роки День черепахи відзначається не тільки у тих куточках земної кулі, де водяться ці тварини, але і в багатьох інших країнах світу. У цей день люди намагаються виключити зі свого раціону страви з черепах, а з ужитку — предмети побуту, зроблені з їх панцира (гребені, скриньки і т.д.).

 

Саме святкування включає в себе маскаради з веселими сценками з життя тварин, танці черепах і розсилку веселих листівок з їх зображенням.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Ернест Сетон-Томпсон - 160 років від дня народження.

Гійом Аполлінер

«Зниклі птахи та тварини України»